I v hasičství spočívá síla národa.

Srpen 2010

Jak se šetří i na hasičích

23. srpna 2010 v 16:05 Rok 2010

John oznámil škrty: pro policisty i hasiče to bude bolestný rok

Ministr vnitra Radek John v pondělí představil, kde hodlá jeho resort v příštím roce uspořit více než osm miliard korun, o které přijde v souvislosti s plánovanými škrty ve státním rozpočtu.
Ministr vnitra Radek John (VV)
FOTO: Petr Horník, Právo
Dnes 14:25 - Praha
(Aktualizováno: 14:45 )
Úspory by měly být ve výši 8,3 miliardy korun, přičemž zhruba čtyři miliardy by měl resort získat snížením platů. Další finance by mělo přinést utlumení investic a provozních nákladů.
Škrtů se obávají především policisté a hasiči, byť ministr avizoval, že jich se plánované propouštění nedotkne. Obě skupiny však postihne desetiprocentní snížení tarifních platů.
"Bude to bolestný rok," konstatoval John. "Budeme dělat všechno pro to, aby výkon nebyl ohrožen," doplnil s tím, že v dalších letech už jeho resort nebude muset škrtat.

John: Nebudeme si hrát, že máme navíc než máme

Podle jeho slov policie omezí služby, které nemá dané ze zákona. Nebude se stavět krajské policejní ředitelství v Liberci (431 miliónů). John nehodlá platit operátorům za odposlechy a bude požadovat změnu legislativy. Budou ukončeny zahraniční policejní mise.

Nebudeme si hrát před světem, že máme na víc než máme.Radek John

John k zajištění bezpečnosti hodlá využívat i stávající příslušníky cizinecké policie, kteří budou postupně zapojováni pod krajská ředitelství. Policie také počítá s běžnou fluktuací policistů. Průměrně odchází 1400 lidí ročně a John chce uspořené peníze použít na platy zůstavších příslušníků. Stop stav vyhlásil ministr bezprostředně po svém nástupu.
John dále uvedl, že policisté, kteří budou mít ve službě dobré výsledky, se mohou v příštích letech těšit na lepší finanční ohodnocení.
Hasiči nebudou příští rok investovat do strojního vybavení či požárních stříkaček. Škrty se dotknou i sborů dobrovolných hasičů. Hasiči prý budou i se starými stroji "předvádět divy", věří ministr.
"Nebudeme si hrát před světem, že máme na víc než máme," uzavřel John výčet škrtů a úspor.
Johnova slova následně upřesnili i policejní prezident Oldřich Martinů i náměstek  generálního ředitele hasičského záchranného sboru Alois Sellner. Martinů mimo jiné uvedl, že rozhodně nedojde k tomu, že by policisté omezili službu v noci, jak o tom informovala některá média.
V září hodlá resort představit svou protikorupční strategii.
Kompro na Nečase: půlmilionová odměna pro jeho známou
Doporučujeme  9. dubna 2010  22:44,  aktualizováno 22:49
PRAHA - Skandály doposud nepoznamenaný volební lídr ODS Petr Nečas má problém. Nejprve média spekulovala o tom, zda má nemanželský poměr se svou asistentkou - bývalou ředitelkou jeho kanceláře Janou Nagyovou. V pátek se objevila i informace, že Nagyová obdržela v posledním měsíci působení Petra Nečase na ministerstvu práce a sociálních věcí půlmilionovou odměnu. Informaci přinesl on-line deník Týden.cz.
Nagyová jako ředitelka pobírala kolem padesáti tisíc korun čistého měsíčně. V březnu se díky odměně ve výši 67 300 hrubého výplata navýšila na zhruba 92 tisíc čistého. Další měsíc pak dokonce na účet Nagyové přišla částka 394 961 Kč.
Důvod? Jako ředitelka kanceláře ministra Nečase, jehož působení v čele rezortu skončilo 8. května, jí byla posvěcena odměna ve výši 510 tisíc hrubého.
Podle informací serveru Lidovky.cz dostal nabídku na zveřejnění údajů o nezvykle vysoké odměně také deník Blesk. Ovšem s podmínkou, že informaci musí zveřejnit v sobotu - tedy před napjatě očekávaným předvolebním televizním duelem Jiřího Paroubka s Petrem Nečasem.
Blesk nejprve nabídku neakceptoval. Poté, co o vysoké odměně z ministerstva napsal server Týden.cz, zveřejnil detaily i Blesk.cz.
"Od začátku nám to bylo celé divné. Poté, co zprávu zveřejnil Týden.cz, jsme ji publikovali také," řekl LN šéfredaktor Blesku Vladimír Mužík.
Čím si Nagyová odměnu zasloužila? "Nedostala jsem ji jen já, ale dostalo ji celé ministerstvo," řekla v reakci na dotaz on-line deníku Týden.cz Nagyová s tím, že šlo o odměnu pololetní. "Já a další tři spolupracovníci, kteří jsme odcházeli s panem ministrem, jsme k tomu dostali ještě pět měsíčních platů."
Petr Nečas odmítá, že by byla Nagyová zvýhodněna. "Šlo v podstatě o součet odměn za pololetí, které dostávalo celé ministerstvo. Výši odměny přitom vždy navrhoval přímý nadřízený, což jsem v případě paní Nagyové nebyl já," řekl.

Co na toto může už člověk říci? Jen to že to je v tomto státě už jen a jen na blití. Pan ministr John ani neví, z čeho jsou dobrovolní hasiči placeni, stát jim nepřispívá nic! A zázraky se starou technikou? Asi se totálně pomátl, nemá absolutně přehled jak již teď je zastaralá technika převážné části dobrovolných hasičů. Jsme malý sbor v záplavové oblasti na hranici s CHKO Litovelské Pomoraví, nemáme již takhle nic ani to blbé ponorné čerpadlo pro případ povodní a ještě mi někdo bude psát o tom, že se nic nekoupí a máme dělat divy? Ty odměny na ministerstvech by dovedli vybavit několik sborů dobrovolných hasičů!
Vážení páni ministři běžte už někam i vaše celá vláda. Ministr John něco před volbami mluvil o dinosaurech a s těmi prý spolupracovat nebudou. Pane ministře, znáte snad většího dinosaura ve vládě jak vašeho kolegu pana Kalouska? Už jste se také dostal ke korytu a už Vám dinosauři nevadí, že? Pan Kalousek co doslova dovedl probendit tak teď bude napravovat? Za prvé, je to komedie, za druhé to probendí opět, za třetí měl by snad být za to hnán k zodpovědnosti a ne do vlády, myslím, že u Kájinka by bylo to správné místo. Vládní korytáři probendí peníze a teď nám budou vyhrožovat Řeckem a Maďarskem. Vy jste je probendili tak plaťe vy. Samá korupce, kterou jste umožnili a většina se z ní měla dobře, výlety do zahraničí vedené jako služební cesty atd. Nedá se vše ani vyjmenovat kde všude jste prohýřili miliardy. Každý se hájí to já ne to oni ale je zvláštní že nikdo nebyl odsouzen ani stíhán. Proč asi? Nebudou stíhat sami sebe že? Nač je nám senát? Stojí miliardy a je to jen Trafika pro dosloužilé politiky. Zrušte ho! Je stejně absolutně na nic! Chcete šetřit? Šetřete na sobě! Přemýšlím, že s takovou za chvilku raději dobrovolný hasič nebudu, každého dobrovolného hasiče to stojí čas a ne malý, nejen čas ale i rizika a nejen to ale i peníze a ještě nám bude pan ministr psát toto? Na co vlastně tam jsem si dávám poslední dobou otázku. Raději bych měl věnovat tento čas a  jít do učení k ekonomovi Čunkovi popřípadě jiným vládním kouzelníkům, není jich málo a mít ještě peníze než je dávat. A tak se ptám jak dlouho si to lidé ještě nechají líbit? Jak dlouho budeme držet hubu a krok? Copak jsme opět stádo řízené vrchností? To by mě vážně zajímalo. Žijeme v Absurdistánu a páni politici si dělají co chtějí a jen bohatnou a lžou a my držíme huby. Jaký je pak rozdíl od dob komunismu?